Zasedací pořádek na svatbě patří na žebříček priorit na ty nejvyšší příčky. Ačkoliv by měla platit na svatbě určitá etiketa, nemusí být sestavení zasedacího pořádku noční můrou.

Zasedací pořádek na svatbě se řídí jednoduchým pravidlem, v čele stolu sedí novomanželé a vedle nich rodiče, případně prarodiče či svědci. Etiketa praví, že nevěsta sedí vpravo od ženicha. Vedle nevěsty potom zaujímají místa rodiče ženicha a naopak vedle ženicha jsou rodiče nevěsty. Nemusíte se toho bát, na většině svateb se setkáte spíše s tím, že nevěsta i ženich mají vedle sebe své rodiče. Rozmístění dalších osob je poté dle rozložení stolů.


Chcete si sestavit vlastní zasedací pořádek? Využijte šablony vytvořené v excelu pro stůl ve tvaru U a pro stůl ve tvaru T.

Se sestavením míst se moc netrapte, určitě není nutné striktně dbát na stanovená pravidla, s hosty si můžete klidně pohrát a sesadit blíže k sobě i neznámé dvojice, aby se seznámily. Obecně je však doporučováno, aby u sebe seděly osoby, které něco spojuje, zaručíte tak plynulost konverzace a zamezíte případným neshodám.


Ke stažení šablona zasedacího pořádku:

sestavení zasedacího pořádku na svatbě

Organizace svatební tabule o jednotkách, desítkách i stovkách hostů je pro všechny víceméně podobná. Při sestavování zasedacího pořádku se řiďte tím, kdo je vašim příbuzným, ty nejstarší a nejbližší dejte co nejblíže k hlavnímu stolu s novomanžely. Rozmístění zbytku osazenstva přátel a známých je již pak čistě na vašich preferencích.