Jak vybrat fotografa na svatbu?

 

Otázkou jak vybrat fotografa se zabývá většina snoubenců. Fotografů je v dnešní době velké množství, kterým se budete muset probrat, neotálejte proto moc dlouho. To je hned má první rada.

 

Základní body pro výběr fotografa

 

  1. Výběr fotografa nenechávejte na poslední chvíli. Máte rok před svatbou a říkáte si, že je času dost? Není. Fotografové mají mnohdy termíny na další sezónu rezervované minimálně rok předem. Pokud tedy chcete mít jistého vámi vyhlédnutého fotografa, oslovte ho s rezervací co nejdříve.
  2. Fotograf by měl být člověk, se kterým si sednete. Na svatbě chcete mít lidi, které máte rádi a cítíte se v jejich přítomnosti dobře. Stejné je to i s fotografem. Měl by to být člověk, se kterým budete uvolnění, veselí a otevření. Výběr fotografa také podle sympatií by měl být proto váš záměr. Ověřte si jej pomocí telefonátu i osobním setkáním.
  3. Pečlivě poznejte jeho portfolio. Webové stránky jsou hlavním ukazatelem fotografova podnikatelského záměru, snahy a umu. Pakliže zeje prázdnotou, zbystřete. I sebelepších pár fotek vám nezaručí kvalitní výsledek kompletního focení svatby. Nebojte se proto vyžádat galerii celé svatby, kterou nafotil.
  4. Smlouvu? Mnozí radí, že profesionál se pozná podle vystavené smlouvy. Tady bych byla opatrná, profesionál se totiž pozná hlavně podle spolehlivosti. Pokud se ve smlouvách nevyznáte a nevíte, co vlastně od fotografa požadovat, je vám smlouva k ničemu, pokud bude sestavena ve váš neprospěch. Důležitější jsou recenze a doporučení!
  5. Cenu pečlivě rozvažujte a dejte si rezervu. Drahý fotograf neznamená dobrý fotograf, neměla by tedy hrát primární roli, ale také byste měli po srovnání všech vybraných fotografů rozvážit, jestli je cena adekvátní konkurenci, kvalitě, zkušenostem a vašim individuálním požadavkům. Nedávejte si cenu na žebříčku priorit na první místo, důležitější je portfolio, zkušenosti, sympatie a záruka výsledku.
  6. Kde najít fotografa na svatbu? Míst a cest je mnoho, prohlédněte skupiny na Facebooku, diskuze na stránkách, které sdružují nevěsty (beremese.cz, mywed.com apod) zeptejte se známých, aktivně hledejte na Google a nedejte pouze na první tři stránky vyhledávání 🙂
  7. Máte další tip? Napište mi
 

V pár řádcích jsem vám načrtla několik rad jak vybrat fotografa, kterými bych se řídila já sama nyní .. po všech zkušenostech a zážitcích 🙂 Pokud by vám pomohla alespoň jedna rada, ušetříte si alespoň malou starost.

Máte fotografa, ale ještě jste nesestavili zasedací pořádek? Mrkněte sem